Dieta po operaci slepého střeva

Operaci slepého střeva většinou považujeme za banální. Je pravdou, že zákrok je v současné době už velmi šetrný. Na druhou stranu, stále jde o zásah do organismu, a proto bychom se měli ke svému tělu chovat šetrně. Po operaci slepého střeva lékař zpravidla nařídí dietu. Tu je třeba dodržovat. Co můžete a nesmíte jíst? Jak si sestavit jídelníček?

Každou operaci provází rekonvalescence. Operaci slepého střeva nevyjímaje. Pooperační období je nerozlučně spojeno s dietou, kterou je třeba opravdu dodržovat, jinak si můžeme přivést nepříjemnosti a komplikace. Obecně lze říci, že rekonvalescence po operaci slepého střeva trvá asi 6 týdnů. I po tuto dobu je vhodné dietu dodržovat.

Konzultujte dietu po operaci s lékařem

Vždy je třeba přitom konzultovat vše s lékařem! Stav každého pacienta je individuální, proto berte i následující doporučení spíše jako ilustraci a o vhodné dietě po operaci slepého střeva se poraďte se svým lékařem!

Zásady diety po operaci slepého střeva

Dieta po operaci slepého střeva je velmi striktní a zpočátku se podobá dietě, která je doporučována při onemocněních žaludku nebo žlučníku. Proto je třeba jídelníček složit z jídel, která jsou šetrná k našemu trávení.

Typicky je vhodné vynechat tučná, sladká, přepálená jídla, která naši trávicí soustavu zatěžují. Vhodné je vynechat nadýmavé potraviny, sladké limonády, alkohol. Naopak je nutné zařadit odlehčenou stravu a jídlo podávat v menších dávkách, ale častěji. Porce si rozdělte na 5 až 6 částí a konzumujte je v kratších intervalech.

Při dietě po operaci slepého střeva je rovněž klíčový dostatečný příjem tekutin, zejména čisté pramenité vody. Vynechejte kávu, která odvodňuje, a samozřejmě alkohol.

Dieta ihned po operaci slepého střeva

Krátce po operaci slepého střeva (přibližně celý následující týden) je zpravidla ošetřujícím lékařem naordinovaná pouze tekutá strava. V dalším období se drží výše popsaná dieta, tedy bez těžkých, tučných a sladkých jídel.

Dietu je po operaci slepého střeva nutné držet po dobu až 6 týdnů. Toto opatření je důležité především proto, aby se plně obnovily funkce střev, orgány se zahojily (zahojení střeva trvá déle než zahojení kůže po operační ráně).

Hlavní zásadou diety po operaci slepého střeva je, aby potraviny byly lehce stravitelné a nenadýmavé, protože trávení a funkce střev jsou po operaci omezené. Při nedodržení diety hrozí pacientovi zhoršený průchod natrávených potravin střevem s rizikem vzniku neprůchodnosti střeva.

Nevhodná strava po operaci slepého střeva

  • Nadýmavé potraviny, jako je čerstvé pečivo, kynutá těsta, luštěniny, syrová zelenina.
  • Potraviny s vysokým obsahem vlákniny, například jablka, hrušky, švestky, celozrnné pečivo, vločky apod.
  • Tučná masa, uzeniny, sladkosti, čokoláda.

Vhodná strava po operaci slepého střeva

  • Vhodné jsou ovocné čerstvě vymačkané šťávy z ovoce s nízkým obsahem vlákniny.
  • Z čerstvého ovoce banán.
  • Kompotované ovoce.
  • Další stravu konzultujte s lékařem!

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>