Arganový olej a jeho účinky

O arganovém oleji se hovoří jako o zázraku. Jeho pozitivní účinky na pleť nebo vlasy využívají ženy již po mnoho let. Omlazuje, vyživuje, hydratuje. A umí toho ještě mnohem víc – například preventivně působí proti civilizačním chorobám. Proč se vyplatí mít arganový olej v koupelně i v kuchyni?

Účinky arganového oleje jsou jedinečné. I proto je považovaný za vůbec nejvzácnější rostlinný olej na světě. Tomu bohužel odpovídá i cena. Kosmetické přípravky s arganovým olejem jsou dražší než běžná kosmetika. Stojí ale za to.

Výjimečný arganový olej

Arganový olej se lisuje ze semen plodů arganového stromu (arganovníku), jehož domovem je Maroko. Jde o listnatý strom, který je podobný olivovníku. Arganový olej má v oblasti severní Afriky dlouhou tradici. Jeho účinky velmi dobře znali a využívali Berbeři – tradiční obyvatelé této oblasti.

Jedině pokud je arganový olej vyráběn tradičním způsobem, zachovává si své hodnotné vlastnosti. Výroba arganového oleje probíhá ručně a není vůbec jednoduchá. Plody arganovníku se nejprve očistí  a usuší se. Následně se z nich vyndají semena (připomínají tvarem mandle) a lisují se metodou za studena.

Arganový olej plný vitamínů

Arganovému oleji se často přezdívá „tekuté zlato“. A to nejen z důvodu, že je vítanou obživou obyvatel Maroka. Arganový olej je bohatý na esenciální mastné kyseliny, vitamíny A, E a F. Obsahuje také karotenoidy nebo steroly.

  • Arganový olej je přírodním zdrojem antioxidantů. Mimo jiné ochraňuje kožní buňky před slunečním zářením nebo volnými radikály. Pleť je díky tomu mladistvá a hydratovaná.
  • Vitamíny E a A obsažené v arganovém oleji jsou klíčové pro zdraví pokožky. Vitamín A například pomáhá udržovat kůži pevnou (mj. stimuluje produkci kolagenu). Vitamín E ochraňuje naši pleť a přispívá k jejímu hojení.
  • Nenasycené mastné kyseliny pomáhají udržovat pleť svěží, protože ji hydratují a působí proti vzniku vrásek. Současně vyživují nehty i vlasy.

Vnitřní účinky arganového oleje

Olej lisovaný ze semen arganovníku je možné používat zevně i vnitřně. Na organismus působí velmi pozitivně v případě civilizačních chorob. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí jako prevence rakoviny. Posiluje imunitní i nervový systém.

Vnější účinky arganového oleje

Arganový olej je oblíbenou součástí kosmetických přípravků. Velmi efektivně totiž vyhlazuje vrásky a zabraňuje stárnutí pleti. Pozitivní účinky arganového oleje jsou využívány i při léčení kožních chorob. Kromě pleťové kosmetiky je arganový olej součástí i některých přípravků určených k péči o vlasy.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.