Babské rady: Jak na pálení žáhy

Každý, kdo to zažil, ví, jak je to nepříjemné. Pálení žáhy dokáže pěkně potrápit. Zpravidla vzniká jako důsledek překyselení žaludku, které zasahuje až do jícnu. Pokud trápí i vás, vyzkoušejte následující babské rady, které jsou ověřené a skutečně fungují.                              

Nevhodná kombinace potravin, zhltnutí jídla, stres… To vše způsobuje nepříjemné a obtěžující pálení žáhy. Pokud vás ale potíže postihují pravidelně a trvají dlouhodobě, je vhodné obrátit se na lékaře – pálení žáhy totiž může být projevem zdravotního problému.

Co podporuje pálení žáhy

Možná jste si všimli, že pálení žáhy vás postihuje po konzumaci určitého typu jídla. Obrana proti tomu je jednoduchá – takovým pokrmům se vyhýbejte a ušetříte si nepříjemné pocity. Mezi základní potraviny, resp. nápoje, které podporují pálení žáhy, patří následující:

 • Sladké limonády, káva a čaj.
 • Alkohol, včetně piva a vína.
 • Smažená jídla.
 • Tučné pokrmy.

Současně je třeba dávat si pozor na to, jakým způsobem jídlo konzumujete. Pokud oběd rychle a ve stresu zhltnete, nemůžete se divit tomu, že se ozve pálení žáhy. Jídlo proto nehltejte a udělejte si na něj dostatek času. Zároveň se při konzumaci potravy nijak neohýbejte, nejezte vleže, ale seďte vzpřímeně a zbytečně nestlačujte svůj žaludek.

Babské rady proti pálení žáhy

 • Jakmile začnete cítit, že vás začíná pálit žáha, napřimte své tělo. Seďte rovně.
 • Jako první pomoc při pálení žáhy pomáhá vypít po douškách hrnek vlažné vody.
 • Naše babičky proti pálení žáhy úspěšně aplikovali kousek syrové brambory.
 • Proti pálení žáhy můžete vyzkoušet i hrnek mléka, ale pozor, ne všem tato babská rada svědčí, mléko totiž může naopak podpořit kyselé prostředí v žaludku.
 • Místo mléka můžete pravidelně užívat kysanou smetanu (asi tři lžičky denně).
 • Účinným opatřením proti pálení žáhy je i jedlá soda. Můžete ji vypít rozpuštěnou ve vlažné vodě.
 • Proti pálení žáhy pomáhá také zázvorový čaj. Stačí kousek čerstvého zázvoru nakrájeného na malé kousky, který zalijete převařenou vodou. Pijte vlažný po malých douškách.

Jak se trvale zbavit pálení žáhy

Výše uvedené babské rady slouží jako první pomoc při pálení žáhy. Nicméně, pokud se s podobným omezením potýkáte, určitě vás budou zajímat i tipy, jak se pálení žáhy zbavit natrvalo.

Prvním krokem by měla být změna způsobu stravování. Když vynecháte tučná a hůře stravitelná jídla, uleví se nejen vašemu žaludku, ale celému organismu. Velmi vhodné je obohacení jídelníčku o čerstvé zeleninové šťávy, zeleninová jídla a zeleninové polévky. Žaludek stimuluje a posiluje dýně. Dýňovou polévku můžete uvařit na celou řadu způsobů.

Pokud vás pálení žáhy trápí v noci, k večeři si dávejte lehká jídla, nejezte minimálně dvě hodiny před ulehnutím. Vhodným doporučením je spánek na levé straně. Před usnutím nebo odpoledne si můžete zkusit zacvičit následující jógový cvik, který posiluje žaludek. Sedněte si do sedu se zkříženýma nohama. Opřete se na jedné straně o loket, paži nataženou na zem. Druhou ruku zvedněte a jděte do úklonu, trup protahujte. Opakujte i na druhou stranu.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.