Dieta: Co jíst před kolonoskopií?

Čeká vás vyšetření tlustého střeva? Potom vás určitě váš lékař upozornil na to, že je nutné upravit jídelníček, abyste kolonoskopii mohli podstoupit. Co před vyšetřením jíst? Jakou dietu nasadit? Podívejte se na ukázkový jídelníček.

Co je kolonoskopie?

Vyšetření tlustého střeva je někdy označováno také jako koloskopie. V praxi to znamená, že je vaše tlusté střevo vyšetřeno endoskopem. Ve střevech běžně bývá stolice, která by vyšetření mohla zkomplikovat, proto je třeba tlusté střevo pročistit.

Z toho důvodu je nutné nasadit před kolonoskopií dietu a dodržovat rady lékaře. Každá nemocnice má připravené pokyny pro pacienty, kteří budou vyšetření tlustého střeva podstupovat, najdete je například na webových stránkách.

Sedmi denní dieta

Někteří lékaři vám doporučí držet dietu pět dnů, jiní sedm dnů. Shoda v této oblasti nepanuje, ale výsledek musí být jeden: střevo by mělo být čisté, jinak bude nutné zákrok opakovat, a protože není úplně příjemné, je lepší držet dietu o den dva navíc.

Základní zásady diety před kolonoskopií

  • Týden před vyšetřením vyřaďte z jídelníčku potraviny, které se hůře tráví a obsahují vyšší podíl nestravitelných částí. Je to především celozrnné pečivo, zelenina a ovoce se slupkami, ovoce se zrníčky, jako je třeba hroznové víno, jahody nebo angrešt, vynechejte také pečivo s mákem a dalšími zrníčky.
  • Sedm dní před zákrokem také vysaďte léky s obsahem železa, například Ferronat, SorbiferDurules, Aktiferrin (způsobují zácpu nebo tužší stolici) a léky na ředění krve.
  • Pět dní před kolonoskopií vysaďte léky a přípravky proti průjmu.
  • Týden před vyšetřením také vysaďte nesteroidní antirevmatika, jako je například Ibalgin nebo Ibuprofen.
  • Lidé, kteří trpí zácpou, by měli před začátkem přípravy na zákrok mít dva až tři dny tekutou dietu.
  • O vysazení léků, které pravidelně berete, se raději poraďte se svým lékařem!

Co jíst a nejíst před vyšetřením tlustého střeva?

Sedm nebo pět dní před samotným vyšetřením nasaďte tzv. bezezbytkovou dietu, kdy vynecháte potraviny, které by ve vašich střevech zanechaly nestravitelné části, jež by zkomplikovaly vyšetření.

  • Z jídelníčku vyřaďte potraviny s vysokým obsahem vlákniny a těžko stravitelné potraviny: celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny a celozrnnou rýži, sladké pečivo, neloupané brambory, ovoce a zeleninu se slupkami, tučné a tuhé maso, hutné polévky, cereálie, vločky a müsli, ořechy, mák, semínka, sušené ovoce apod.
  • Do jídelníčku zařaďte: vývary, loupané brambory, dušenou zeleninu bez slupek, ovoce bez slupek a bez zrníček, jogurty, bílé pečivo, ovocné a zeleninové šťávy, bílé pečivo, hodně vody, čaj, kávu, dopřát si můžete i pivo nebo perlivé nápoje.

Co jíst den před kolonoskopií?

Samotný den před vyšetřením přejděte jen na tekutou stravu, ke snídani si dopřejte například jogurt a čaj, k obědu a k večeři pouze vývar. Dejte pozor, aby tekutiny, které budete přijímat, nebyly husté (například freshe nebo smoothie vynechejte). Od 12.00 do půlnoci je třeba postupně vypít také 4 litry roztoku Fortrans a od půlnoci už nesmíte nic jíst ani pít.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.