Dieta při mononukleóze: Jak si sestavit jídelníček

Mononukleóza je onemocnění, které se projevuje většinou jako angína, ale postihuje především játra a slezinu. I proto je součástí léčby mononukleózy dieta. Jaké potraviny jsou zakázané? Jak byste měli omezit? A co při mononukleóze jíst?

Mononukleóza postihuje hlavně mladé lidi. Propuká většinou při snížení imunity, když je organismus vyčerpaný nebo vystavený stresu. Jde o virové onemocnění, jehož léčba je postavena na vhodné dietě a klidu na lůžku. Léčba je dlouhodobá a většinou trvá kolem 6 měsíců. V klidu na lůžku by měl pacient zůstat zhruba měsíc, další dva nebo tři měsíce dodržovat dietu a nějaký potom je vhodné nevystavovat se stresu nebo fyzickému vypětí. Dietu při mononukleóze byste rozhodně měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Potraviny zakázané při mononukleóze

Důslednost dodržování diety při mononukleóze může urychlit léčbu. Při této nemoci platí přísný zákaz konzumace veškerého alkoholu, a týká se to i piva nebo vína. Z jídelníčku pacienta, který se léčí s mononukleózou, by měla zmizet také smažená a těžká jídla.

Nevhodné jsou průmyslově zpracované potraviny, masné výrobky, uzeniny, potraviny obsahující ostré koření a různé kořenící směsi, tučná masa, tučné mléčné výrobky, sladkosti, krémy, šlehačky. Ideální je omezit také bílé pečivo nebo nadýmavé potraviny.

Potraviny vhodné při mononukleóze

Důležité je sestavit dietu při mononukleóze z lehkých, zdravých potravin. Z masa je vhodné drůbeží, rybí, libové hovězí. Z příloh lze doporučit vařené brambory, rýži, těstoviny. Povolené jsou nízkotučné mléčné výrobky (například jogurt, sýr typu cottage nebo lučina). Z vajíček je vhodné konzumovat pouze bílek.

Ze zeleniny nebo ovoce je třeba omezit se na to, co nenadýmá – jde třeba o jablko, mrkev nebo banán. Důležité je dodržovat pitný režim, tedy pít hlavně čistou pramenitou vodu, doplnit ji čajem, minerálkou případně nealkoholickým pivem. Pokrmy je možné kořenit petrželkou, kmínem, bazalkou, majoránkou, koprem nebo červenou sladkou paprikou.

Zásady diety při mononukleóze

Kromě vhodných a nevhodných potravin, jejichž seznam by měl mít pacient s mononukleózou stále na paměti, je důležité rozložit si jídelníček do více částí. Vhodné je konzumovat menší porce, ale častěji. Z úpravy pokrmů je zakázané smažení. Maso lze například místo toho dusit nebo vařit.

Léčbu mononukleózy lze podpořit také různými přírodními produkty. Vhodné jsou produkty z ostropestřece mariánského, který má pozitivní vliv na játra. Do pitného režimu můžete zařadit i různé jaterní čaje.

Dieta při mononukleóze – příklad jídelníčku

  • Snídaně – jáhlová kaše s jablkem a medem, ovocný čaj
  • Svačina – banán a nízkotučný jogurt
  • Oběd – polévka (kuřecí vývar), přírodní kuřecí plátek, brambory, mrkvový salátek
  • Svačina – jablko
  • Večeře – celozrnné pečivo, sýr cottage

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.