Jablečný ocet: Účinky, užívání a dávkování

Může se stát doslova požehnáním pro vaše zdraví. Jablečnému octu jsou připisovány jedinečné účinky na lidské zdraví. S čím vším vám může pomoct? Jakých neduhů vás může zbavit? Proč jablečný ocet užívat a jak si správně poradit s dávkováním?

Co je to jablečný ocet

Přírodní produkt, který dobře znaly naše babičky a my se k němu opět vracíme. Jablečný ocet se vyrábí z jablek. Nejprve se z nich vymačká šťáva (jde vlastně o mošt) a nechá se zkvasit. Kvalitní jablečný ocet je bez jakýchkoli přídatných látek.

Účinky jablečného octu

Jablečný ocet lze určitě právem označit za malý zázrak, který by neměl chybět v žádné domácnosti. Může nás zbavit únavy, dodá nám energii, pozitivně se promítá do stavu naší pokožky i vlasů. Současně nás může zbavit i některých zdravotních neduhů.

Jablečný ocet jako lék

Jablečný ocet obsahuje řadu prospěšných látek. Je to například draslík, bez kterého se neobejde naše srdce. Kyselina octová je známá svými antibakteriálními účinky, a proto prospívá i našemu zažívacímu ústrojí. Užívání jablečného octu je prospěšné zejména v těchto případech.

  • Když máte potíže s trávením.
  • Když vás trápí únava.
  • Když trpíte na záněty močových cest.
  • Když vás přepadne bolest v krku.
  • Když máte problémy s krevným oběhem.
  • Když se trápíte se zánětem dýchacích cest.
  • Když vás často přepadá bolest hlavy.

Jablečný ocet prokázal své účinky i při dalších zdravotních problémech. Jde třeba o menstruační potíže nebo nevolnosti v těhotenství. Ženám prospívá i v boji při vaginálních mykózách. Doporučován je také při kožních potížích nebo hemeroidech. Pomoci může i při hubnutí.

Jablečný ocet proti únavě

Jestli trpíte chronickou únavou a nemůžete najít způsob, jak se jí zbavit, může být řešením právě jablečný ocet. Malý „panák“ tohoto zázraku by vám měl dodat energii.

Pro zdravé vlasy i pokožku

Jablečný ocet lze používat nejen vnitřně, ale i zevně. Vyživuje vlasy, pokožku i nehty. Když máte vlasy jakoby bez života, oplachujte si je jablečným octem, který naředíte vodou v poměru asi 1:1. Vlasy si spláchněte po každém umytí. Ocet si můžete přidat i do koupele, což bude mít zase pozitivní účinek na kůži.

Jablečný ocet pro sportovce

Také namožené svaly nebo unavené nohy může osvěžit jablečný ocet. Dopřejte si příjemnou koupel nohou v lavoru s jablečným octem. Nebo si nohy promasírujte dlaněmi, na které jste předtím kápli tuto zázračnou tekutinu.

Jak užívat jablečný ocet

Jablečný ocet můžete užívat celou řadou způsobů. Některé jsme už naznačili. Kromě toho, že si ocet přidáte do nápoje nebo ho zvládnete vypít jen tak, ho můžete použít k výplachům úst nebo při kloktání (při bolesti krku). Inhalace jablečného octa může ulevit při nachlazení a zánětech plic. Zevně lze jablečný ocet užívat k oplachování nebo ho přidávat do koupele.

Dávkování jablečného octa

Všeho s mírou! Ačkoli je jablečný ocet na různé neduhy, nepřehánějte to s ním. Opatrné by měly být především těhotné nebo kojící ženy. Vnitřně byste měli dávku jablečného octa omezit na dvě až tři lžičky denně.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.