Koloidní stříbro na vnitřní použití: Účinky a zákazy

Účinky koloidního stříbra jsou poněkud sporné. Jeho vnitřní použití je v České republice už nějakou dobu zakázáno. To ale nebrání jeho vyznavačům, aby ho užívali. Jaké vnitřní a vnější účinky má koloidní stříbro? Proč zvážit jeho vnitřní použití?

Výroba koloidního stříbra

Koloidní stříbro jsou malinkaté částečky, které jsou mnohem menší než částice virů nebo bakterií, do nichž tak vniknou a zevnitř je zlikvidují. Koloidní stříbro se vzniká tzv. disperzí nanočástic stříbra v destilované vodě obohacené o některé látky, jako je sodík, měď nebo vápník. Vzniká tak koncentrovaný roztok.

Zákaz vnitřního použití koloidního stříbra

Vnitřní užití koloidního stříbra je sporné. Už v roce 1999 byl ve Spojených státech amerických zakázán prodej produktů obsahujících koloidní stříbro k vnitřnímu i k vnějšímu užití. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv toto rozhodnutí zdůvodnil tím, že nejsou známé vědecké studie, které by potvrdily účinnost koloidního stříbra ani jeho bezpečnost.

Ani v České republice není možné koloidní stříbro užívat vnitřně. V roce 2006 bylo koloidní stříbro zakázáno k léčebným účelům a o dva roky později bylo zakázáno jako potravinový doplněk. Od roku 2010 se koloidní stříbro nesmí pro léčebné účely používat v celé Evropské unie.

Je koloidní stříbro toxické?

Někteří odborníci se domnívají, že koloidní stříbro může v organismu působit toxicky. A to především při delším vnitřním užívání. V těle se totiž může hromadit. Výsledkem může být šedomodré ztmavnutí kůže (odborně argyrie). Koloidní stříbro může způsobit i poškození nervového systému, ledvin nebo jater (tedy orgánů, kteří se podílejí na odstraňování škodlivin z těla).

Současně ale koloidní stříbro vykazuje i dobré výsledky v případě některých onemocnění. Umí si poradit zejména s plísněmi, různými parazity a houbami. Ty jsou většinou způsobené viry, do nichž stříbro snadno pronikne a poradí si s nimi.

Antiseptické účinky koloidního stříbra působí zejména v těchto případech:

  • Kožní potíže – lupy, akné, popáleniny…
  • Kvasinkové infekce.
  • Infekce dýchacích cest.
  • Záněty.
  • Artritida.
  • Vředy.
  • Rakovina.

Účinky vnitřního užití koloidního stříbra jsou jistě zajímavé. Některé prameny také udávají pozitivní účinky vnějšího užití koloidního stříbra – už jsme ve výčtu zmínili různé kožní problémy. Koloidní stříbro pomáhá také hojit různé drobné ranky nebo oční a ušní potíže.

Je ale stále třeba mít na paměti, že se nejedná o oficiálně schválené léčivo a vnitřní užívání koloidního stříbra je u nás zakázané. Pokud se tedy rozhodnete koloidní stříbro vnitřně nebo vně použít, čiňte tak s určitou obezřetností.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.