Kontryhel a jeho účinky ocení nejen ženy

O kontryhelu se hovoří jako o ženské bylince. Čaj z kontryhele je doporučovaný třeba při gynekologických potížích. Účinky této bylinky, která roste na loukách, ale oceníme ale i v dalších případech. Jaké zázraky umí kontryhel? Jak si z něho uvařit léčivý čaj?

Určitě jste tuhle rostlinku už někdy viděli při procházce na louce. Její ladně kroužené listy vytvářejí tvar, který našim předkům připomínal husí nožku, proto se mu tak i přezdívá. Po dešti nebo brzy z rána můžete uprostřed listu často objevit kapku rosy nebo vody. Květy kontryhelu jsou droboučké a mají žlutozelenou barvu.

Pro léčebné účely se používá nať kontryhelu, resp. list. Lidové léčitelství doporučuje sbírat listy kontryhelu v době jeho květu až do podzimu. Léčebný odvar je možné připravit z čerstvých i sušených listů. Pokud si chceme udělat zásobu bylinky na zimu, je vhodné sušit listy kontryhelu nejlépe na půdě. Skladujeme v tmavých uzavíratelných nádobách.

Účinky a léčebná síla kontryhele

Kontryhel obsahuje třísloviny, hořčiny, organické kyseliny nebo lecitin. Už jen tento výčet napovídá o jeho léčebných účincích. Kontryhel oceňovali lidé už od starověku. Mimo jiné Lonicerus o kontryhelu napsal, že léčí a tiší všechny rány, které krvácejí. Listy, které přiložíme na bolavá místa, hojí otevřené vředy a otoky.

Lidové léčitelství připisuje kontryhelu i pozitivní účinky při léčbě vnitřních orgánů. Bylinka působí protizánětlivě, močopudně a stahuje. Blahodárně působí při vnitřních zánětlivých onemocněních, jako jsou třeba žaludeční a střevní katary. Používá se i při průjmech, vodnatelnosti, revmatismu nebo nadměrné otylosti.

Kontryhel při menstruaci i přechodu

Kontryhel má pozitivní účinky také na ženské potíže, jako je třeba nepravidelná nebo bolestivá menstruace. V této souvislosti se doporučuje kontryhelový čaj (dva šálky denně) 10 dní před počátkem menstruace až do jejího ukončení. Čaj z kontryhelu je doporučovaný i při potížích spojených s přechodem.

Kromě toho můžeme účinky kontryhelu ocenit i při bolestech hlavy, nespavosti. Současně tato bylinka posiluje nervovou soustavu a pročišťuje organismus. Takže lze odvar z kontryhelu doporučit třeba i při jarní očistě.

Jak uvařit čaj z kontryhelu

  • Čaj ze sušené natě kontryhele – 3 lžičky natě vhodíme do čtvrt litru vroucí vody a necháme přejít varem. 15 minut necháme odstát, scedíme a pijeme dva šálky denně. Vychlazený nálev můžeme využít k vymývání ran nebo ke koupeli.
  • Čerstvá šťáva z kontryhelu – vymačkanou čerstvou šťávu bylinky můžeme použít na bolavé rány, pohmožděniny nebo vředy.

Foto: Wikipedia

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.