Kortizol: Hormon, který reaguje na stres

Lidské tělo je dokonalé. Procesy, které uvnitř organismu probíhají, jsou z velké části ovlivňované hormony. Jedním z nich je kortizol. Jaké procesy má v těle na starosti? Jak poznáte nedostatek kortizolu? A co naopak způsobuje jeho nadbytek?

Kortizol je hormon, který produkuje kůra nadledvin. Jinak se mu také říká hydrokortizon a spadá do skupiny glukokortikoidů. V těle hormon kortizol udržuje vyrovnané vnitřní prostřed. V případě zátěžových (stresových) situací zvyšuje hladinu krevního cukru, aby tělo mělo dostatek energie. Současně zvyšuje i krevní tlak. Kortizol také ovlivňuje imunitu.

Jak se tvoří kortizol

Produkce kortizolu v kůře nadledvin je stimulována hormonem ACTH (adrenokortikotropní hormon), jenž je tvořen v adenohypofýze. ACTH ovlivňuje i růst kůry nadledvin. Pokud je kortizolu v krvi dostatek, tak je stimulace produkce ACTH nižší, a to na základě tzv. zpětné vazby. Nadměrná produkce ACTH, která nastává při nízké koncentraci kortizolu v krvi, vede ke zvětšení kůry nadledvin.

Proč je kortizol důležitý

Kortizol je hormon, který zvyšuje pohotovost organismu v zátěžových situacích. Typicky jde třeba o stres nebo zvýšenou fyzickou námahu. Svoji roli ale sehrává kortizol i v případě infekčních onemocnění. Kromě toho je kortizol důležitý pro látkovou přeměnu, protože podporuje například metabolismus bílkovin.

Snížená a zvýšená produkce kortizolu

V případě hypofunkce kůry nadledvin dochází k nižší produkci kortizolu. To se projevuje většinou nízkým krevním tlakem, slabostí, hypoglykémií, ztrátou schopnosti reagovat na stres, celkovou únavou nebo hubnutím. Významný nedostatek kortizolu pak vede rozvoji tzv. Addisonovy choroby.

Pokud kůra nadledvin produkuje naopak nadměrné množství kortizolu (hyperfunkce), projevuje se to zesíleným krkem a trupem, ztrátou svalové hmoty, objevují se strie na kůži nebo vzniká měsícovitý obličej (moon face). Tomuto onemocnění se říká Cushingův syndrom. Může být vyvolané nemocí (např. nádor kůry nadledvin) nebo i uměle (podávání kortizolu).

Léčba kortizolem (kortikoidy)

Kortizol se většinou používá při léčbě zánětů, protože patří k nejsilnějším protizánětlivým lékům. S  léčbou pomocí kortikoidů se ale pojí vedlejší účinky. Většinou se kortikoidy používá u autoimunitních onemocnění, pomáhají tlumit imunitní reakce.

Typickým příkladem je například alergie spojená s astmatem. Kortikoidy ale celkově oslabují imunitní systém a člověk je tak náchylnější k různým nemocím. V neposlední řadě s sebou kortikoidy přináší riziko vzniku Cushingova syndromu, o kterém jsme se už zmiňovali.

Kortizol a kulturistika

Protože kortizol je hormon, který reaguje na zvýšenou fyzickou zátěž, zajímají se o jeho funkce kulturisté. Hlavně z toho důvodu, že vhodný poměr kortizolu a testosteronu ovlivňuje růst svalové hmoty. Optimální poměr lze podle posledních studií dosáhnout tréninkem v ranních hodinách, spíše než večer.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.