Kustovnice čínská: Účinky a denní dávka

O kustovnici čínské se říká, že je nejhodnotnějším doplňkem stravy. Je označovaná za úžasný všelék, který by neměl chybět v našem jídelníčku. Kustovnici čínskou je možné jíst sušenou, pít ji ve formě šťávy nebo ji spolknout proměněnou v kapsli. Jaké jsou účinky kustovnice čínské? Kolik byste jí měli za den sníst?

U goji, jak se kustovnici čínské také říká, je to podobné jako s dalšími super potravinami. V lidovém léčitelství se užívá už po staletí, ale na pultech obchodů se začala objevovat až před několika lety. Domovem kustovnice je Čína, kde jsou jí připisovány omlazující účinky. Vzhledem připomíná trochu náš šípek.

Účinky kustovnice čínské

Už samotné omlazující účinky ovoce goji jsou úžasné, ale jak přesně kustovnice čínská na náš organismus působí? Důležité je, že harmonizuje činnost jater a ledvin. Posiluje obranyschopnost a imunitu organismu, proto je vhodné kustovnici čínskou zařadit v období jara, zimy a podzimu.

Kustovnici čínskou lze doporučit i jako prevenci řady civilizačních chorob, jako je třeba vysoký krevní tlak. Pravidelná konzumace tohoto ovoce zlepšuje krvetvorbu a stimuluje sexuální funkce. Vhodná je také při astmatu nebo alergiích. Lidé pracující s počítačem ocení, že uklidňuje podrážděné oči a posiluje zrak.

Co kustovnice čínská obsahuje?

Je třeba přiznat, že přesné účinky kustovnice čínské ještě nejsou potvrzené vědeckými studiemi. Nicméně goji obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek. V tomto ovoci najdeme vitamín C, B1 a B2, betakarotén, železo, vápník nebo selen a také důležité esenciální aminokyseliny.

Jak kustovnici čínskou konzumovat?

Kustovnici čínskou lze konzumovat v celé řadě podob – sušené ovoce, ovocná šťáva, doplňky stravy. Samozřejmě, že nejvhodnější je dopřát si goji v čerstvém stavu. V obchodech ji ale seženete čerstvou jen zřídka, protože plody kustovnice čínské nevydrží dlouho čerstvé. Pokud máte vlastní zahrádku, můžete goji zkusit pěstovat.

Spoustu účinků si ale uchovává i sušená kustovnice čínská, kterou dnes koupíte v celé řadě obchodů, ať už se zdravými potravinami nebo v běžném supermarketu. Vedle toho lze kustovnici zakoupit i v lékárně ve formě kapslí a pilulek. Zde je ale třeba počítat s tím, že prášek obsahuje i další přídatné látky.

Denní dávka kustovnice čínské

Dávkování kustovnice čínské záleží na podobě, v jaké ji přijímáte. Když si zakoupíte sáček sušeného ovoce goji, pro dospělou osobu stačí asi dvě menší hrsti bobulí. Dětem snižte dávku kustovnice čínské na polovinu. Sušené ovoce si můžete smíchat s oříšky a připravit si tak skvělou svačinku. Kustovnici čínskou si lze přidat také do snídaňového müsli nebo kaše.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.