Ledvinová dieta: Jaké jídlo vám prospěje?

Ledviny jsou klíčovým orgánem vylučovací soustavy. Protože je v našem těle vše propojené, bez správné funkce ledvin nemůžeme být úplně zdraví. O ledviny bychom měli pečovat nejen v případě, že se léčíme z ledvinových kamenů. Dopřejte jim čas od času vhodnou dietu a pečujte o ně. Budete se cítit mnohem lépe.

O ledvinách většinou nevíme, dokud nás nezačnou zlobit. Každý, kdo prožil ledvinové kameny, ví, jak moc dokážou bolet. Proto je důležitá prevence, se kterou vám pomůže právě ledvinová dieta. Vhodná skladba potravin a dostatečný příjem tekutin ledviny pročistí a posílí. Ledvinové kameny a další závažná onemocnění ledvin byste rozhodně měli konzultovat s lékařem.

Co byste měli vědět o ledvinách

Ledviny mají tvar fazole a najdeme je v bederní oblasti – každou po jedné straně páteře. V případě ledvinových kamenů se bolest projevuje mimo jiné právě v bedrech nebo na boku, když se ledvinový kámen dostane do užšího prostoru močových cest. Vylučovací soustava, kterou kromě ledvin tvoří také močovody, močový měchýř a močová trubice, se stará o udržování optimální hladiny soli, vody a dalších látek v těle. Kromě toho, že ledviny filtrují krev, vznikají zde také některé hormony.

Když ledviny nefungují správně

Nemusí to být zrovna hned ledvinové kameny, které mohou postihnout naše ledviny. Také v případě, že budou ledviny oslabené, se můžeme setkat s některými nepříjemnými příznaky. Typicky jde třeba o bolesti hlavy, únavu, závratě, otoky, zhoršení zraku nebo páchnoucí dech. K příznakům nedostatečné funkce ledvin patří také třeba časté angíny, lámavé vlasy a nehty nebo ekzémy.

Jak zregenerovat ledviny

Pokud jsou vaše ledviny oslabené, pusťte se do očisty. Podle alternativní medicíny je vhodná doba pro očistu většinou na začátku nového roku (leden nebo únor). Můžete ji ale provádět kdykoli v průběhu roku. Dodržování pitného režimu (cca 2 litry čisté vody denně) by mělo být samozřejmostí. Ledviny vám pomohou zregenerovat také bylinkové čaje.

Vhodný je například Jančův ledvinový čaj. Popíjet byste ho měli po dobu 8 týdnů vždy 3 šálky denně. Z dalších přírodních prostředků posílí ledviny například odvar z ječných krup, kdy šálek krup vaříte asi v půl litru vody po dobu 1,5 hodin, pak odvar přecedíte a popíjíte každý den po dobu jednoho měsíce.

Ledvinová dieta

Ruku v ruce s regenerací ledvin by měla jít i ledvinová dieta, která je vhodná také v případě, že jste prodělali onemocnění tohoto orgánu. Možná už jste slyšeli o tom, že každému orgánu se podobá některá zelenina nebo ovoce. A v případě ledvin to jsou právě fazole. Existuje jich velké množství druhů. Přidat je můžete třeba jen tak do polévky nebo si z nich uvařit hodnotný a chutný oběd.

Aby se ledviny zbytečně nenamáhaly, je třeba při dietě vynechat některé pokrmy a suroviny. Jedná se především o následující:

 • Smažené pokrmy
 • Bílou mouku a bílé pečivo
 • Silně solená a kořeněná jídla
 • Červené maso
 • Potraviny s vysokým obsahem bílkovin
 • Kávu a černý čaj
 • Alkohol
 • Sladkosti, čokoládu

Potraviny nevhodné při ledvinové dietě naopak nahraďte těmi, které činnost ledvin podporují. Konkrétně jde zejména o následující:

 • Vařená i čerstvá zelenina
 • Zeleninové šťávy
 • Celozrnné pečivo
 • Celozrnnou rýži
 • Petrželová nať

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.