Lněné semínko: Jaké má léčebné účinky?

Na lněné semínko narazíte nejen v obchodech se zdravou výživou. Občas ho můžete objevit na pečivu, používá se jako posyp na saláty nebo polévky. Proč lněné semínko zařadit do jídelníčku? Jaké jsou jeho léčebné účinky?

Lněné semínko se používalo už před několika tisíci lety. Len setý byl pro naše předky důležitou rostlinnou, a to nejen kvůli výrobě plátna. Léčivé účinky lněného semínka znali dobře staří Egypťané i Řekové. Otec medicíny Hippokrates doporučoval lněné semínky při trávicích potížích.

Lněné semínko jako zdroj důležitých látek

Lněné semínko je maličké, ale plné látek, jež jsou prospěšné našemu organismu. Obsahuje velké množství esenciálních mastných kyselin, které jsou doporučovány lékaři i výživovými poradci. Mimo jiné ve lněném semínku najdeme například omega-3 mastnou kyselinu nebo omega-6 mastnou kyselinu. Tyto jsou nezbytné pro ochranu buněk.

Lněné semínko je plné fytoestrogenů, které jsou důležité pro ženy (mj. přispívají k plodnosti). Lignany, které jsou také součástí lněného semínka, fungují jako prevence rakoviny, ochraňují organismus před bakteriemi a viry. Mimo to je lněné semínko i vítaným zdrojem vitamínu A nebo E.

Léčebné účinky lněného semínka

  • Lněné semínko prospívá zažívání a trávicímu traktu. Pomáhá obnovovat střevní mikroflóru.
  • Ochraňuje také žaludeční a střevní sliznici.
  • Pomáhá při zácpě.
  • Působí jako prevence nádorů (především žaludečních).
  • Doporučuje se při žaludečních vředech a hemeroidech.
  • Ovar z lněného semínka je vhodný i při pálení žáhy, nevolnostech nebo nechutenství.
  • Odvar z lněného semínka prý usnadňuje porod (doporučuje se pít asi 3 týdny před termínem).
  • Lněné semínko se používá i ve formě obkladů na otoky, záněty nebo kožní problémy.

Jak používat lněné semínko

Aplikace nebo použití lněného semínka se odvíjí od toho, jaké léčebné účinky chcete využít. Pro léčbu žaludku nebo k dosažení úlevy při pálení žáhy, je vhodné pít odvar. Semínko lze přidávat do pokrmů nebo ho pro zvýšení účinku rozemlít. Velmi pozitivní účinky na lidské zdraví přináší také lněný olej, který není sice příliš chutný, ale pokud ho použijete na zakápnutí salátu, určitě neprohloupíte.

Odvar z lněného semínka

Lžíci lněného semínka povařte 5 minut v 250 ml vody. Louhujte 15 minut. Neceďte, pijte rovnou i se semínky. Tento odvar je vhodný při potížích se žaludkem nebo zažíváním.

Mleté a drcené lněné semínko

Semínka lnu namelte nebo rozdrťte a přidávejte do pokrmů – polévek, salátů, na těstoviny, do omáček, do těsta apod.

Obklad z lněných semínek

Nadrcená semínka smíchejte s vroucí vodou v poměru 2:4. Vznikne jakási horká kaše, kterou vložte do látky a přiložte na postižené místo. Tento obklad pomůže třeba při menstruačních potížích nebo jiných bolestech.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.