Melasa

Je to vlastně odpad. Ale cenný. Melasa vzniká při výrobě cukru z cukrové řepy nebo třtiny. Pokud na ni narazíte, vyzkoušejte ji. Možná budete překvapeni, co všechno dokáže. Jak melasu požívat? Jaké látky v ní najdeme?

Ačkoli melasa obsahuje asi 50 procent sacharidů, není sladká. Chutná lehce nahořkle. Důvod je prozaický – obsahuje totiž celou řadu minerálů a stopových prvků. Překvapí vás také její barva, není bílá, ale tmavá. Melasa se táhne podobně jako med. A protože je opravdu bohatá na zdraví prospěšné látky, říká se jí také černý zázrak.

Jak melasa účinkuje na zdraví?

Melasa obsahuje snad všechny minerály, které často složitě hledáme v doplňcích stravy. Je bohatá na vápník i hořčík, takže se doporučuje lidem, kteří trpí častými křečemi. Najdeme v ní také železo, draslík, sodík, fosfor, zinek, měď nebo chróm. Melasa je bohatá i na zdraví prospěšné nenasycené mastné kyseliny, a aby toho nebylo málo, najdeme v ní skupinu vitamínu B.

Pokud melasu zařadíte do svého jídelníčku, můžete vám pomoci jako prevence některých civilizačních chorob. Jak melasa účinkuje?

  • Působí jako prevence srdečních a cévních chorob, stabilizuje krevní tlak.
  • Čistí lymfatických systém a zlepšuje krvetvorbu.
  • Obnovuje výstelku kloubních pouzder, ulevuje při artróze.
  • Pozitivně působí na nervový systém a stimuluje tvorbu hormonů.
  • Povzbuzuje organismus, pomáhá při stresu nebo únavě.
  • Pomáhá zmírnit alergie a ekzémy.
  • Reguluje žaludeční potíže, zažívání, ulevuje při zácpě.
  • Zlepšuje funkčnost svalů, pomáhá při křečích a je proto vhodná i pro sportovce.

Slazení melasou

Hustá tmavá šťáva sice nevypadá na první pohled příliš vábně, ale pokud ji jednou ochutnáte, zjistíte, že melasa je celkem dobra, ačkoli není tak sladká jako cukr. Pokud „bílý jed“ omezujete a hledáte vhodné sladidlo, můžete sáhnout i po melase, jen je třeba počítat s tím, že sladí méně než běžný cukr nebo jiná sladidla. Výhodou ale je, že jde o přírodní látku plnou vitamínů.

Jako sladidlo je melasa vhodná i při redukční dietě, protože ve srovnání s medem nebo cukrem obsahuje mnohem méně kalorií. Navíc v ní najdeme i nějaké bílkoviny, které tělo dokáže dobře zpracovat.

Další využití melasy

S ohledem na velký obsah minerálních látek, vitamínů a stopových prvků je melasa opravdu černým zázrakem a mimo jiné patří k jednomu z nejbohatších zdrojů železa, což ocení především vegetariáni nebo vegani. Právě ti se s nedostatkem železa ve stravě nejčastěji potýkají. Melasu je možné přidat třeba do ovesné kaše, pokapat s ní chléb apod.

Melasa slouží také jako lék v alternativní medicíně. Doporučuje se při revma, záspě, nespavosti, únavě nebo alergii. Například při zácpě ulevuje nalačno vypitý vlažný melasový nápoj. Ten si snadno připravíte doma, když čajovou lžičku melasy zalijete asi dvěma deci horké vody. Pokud chcete posílit své zdraví a chystáte se užívat melasu jako lék, můžete si dopřát dvě lžičky černého zázraku denně. Pokud vám melasa nechutná samostatně, přimíchejte ji do nápoje.

Vnější využití melasy

Melasa pomáhá nejen vnitřně, ale i vně našeho organismu. Velmi pozitivní účinky má na pokožku. Proto se melasa přidává do domácích pleťových masek. Stačí lžičku krému smíchat s melasou a nanést na pleť. Po zhruba půl hodině pleťovou masku opláchněte.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.