Morbidní obezita: Příčiny a léčba

Na lidi, kteří mají opravdu hodně kilo navíc, je bohužel stále pohlíženo přes prsty. Jenže obezita je nemoc a přináší psychické i fyzické komplikace. Odborně je extrémně obézním lidem diagnostikována morbidní obezita. Jaké jsou její příčiny? Jaké možnosti léčby existují?

Už jen vyjádření morbidní obezita evokuje cosi nepříjemného. Za morbidní většinou označujeme vraždu, která byla hrůzostrašná. Morbidní obezita má ale svůj původ v angličtině, kdy slovo morbid znamená chorobný nebo způsobený nemocí. A tak se dostáváme i k významu spojení morbidní obezita – extrémní tloušťka je způsobená nemocí.

Tloušťka jako nemoc

Morbidní obezita neboli obezita třetího stupně tak popisuje spojitost mezi vysokým stupněm otylosti a nemocí organismu. Kdy lze ale tloušťku označit za morbidní? Většinou se pracuje s indexem BMI. Některé prameny uvádějí, že morbidní obezita je v případě, kdy BMI je vyšší než 30, jiné počítají s hodnotami nad 40.

Jen pro připomenutí, pokud byste si BMI právě teď chtěli spočítat, přinášíme návod na výpočet. Váhu v kilogramech vydělte druhou mocninou výšky v metrech. Pro lepší pochopení uvedeme příklad, kdy člověk váží 75 kg a měří 1,68 m. V tomto případě 75 kg vydělíte číslem 2,82 a dostanete číslo 26,59, což odpovídá nadváze.

BMI klasifikace
< 18,5 podváha
18,5 – 24,99 optimální váha
25 – 29,99 nadváha
30 – 34,99 obezita prvního stupně
35 – 39,99 obezita druhého stupně
> 40 obezita třetího stupně

 

Třetí stupeň obezity je skutečně už extrémní. Znamená to, že člověk, který měří 1,65 cm váží třeba 110 kg. Jenže příklady z České republiky i zahraničí ukazují, že kila mohou narůstat ještě víc – například na 200 nebo dokonce 300 kilo. V takových případech může BMI přesáhnout hodnotu 60 nebo dokonce i 75.

Zdravotní komplikace obezity 3. stupně

Je zřejmé, že hubnutí je v případě obezity třetího stupně velmi náročné a zdlouhavé. Lidé potřebují totiž zhubnout skutečně hodně kilogramů, aby se dle BMI dostali do kategorie, která nebude ohrožovat jejich zdraví.

Jaké zdravotní komplikace s sebou morbidní obezita přináší? Není jich zrovna málo. Pokud pomineme fyzické komplikace, jako jsou třeba problémy ohnout se pro spadlou věc na zem, přidat musíme psychické a společenské potíže, které člověk musí řešit. Jen nakupování oblečení je velmi nepohodlné a náročné. Pacient s obezitou 3. stupně musí také zvládat nepříjemné pohledy lidí a třeba i spolucestujících, pokud se vedle nich posadí. To vše lze ale překonat. Horší je to se zdravotními komplikacemi.

  • U extrémně obézních lidí existuje několikanásobně vyšší riziko vzniku cukrovky druhého stupně.
  • Ke zdravotním komplikacím obezity patří také vysoký krevní tlak.
  • Přidat se mohou srdeční a cévní choroby, které mohou vyústit až v srdeční infarkt.
  • Lidé s morbidní obezitou mají větší sklony k nádorovým onemocněním.
  • K dalším zdravotním komplikacím patří onemocnění kloubů, artróza, dna, dýchací potíže apod.

Jak se léčí morbidní obezita?

Dost důvodů pro to, aby člověk trpící morbidní obezitou začal hubnout. Jenže to bývá často velmi náročně. Důležitou roli hraje v tomto smyslu psychika. Ačkoli lidé s obezitou 3. stupně přečetli už tuny knih a článků o hubnutí, ne vždy se jim daří zásady hubnutí dodržovat. Vysněný cíl je totiž příliš daleko. Psychika dělá své a pevná vůle snadno podléhá emocionálním stavům.

Podporu mohou poskytnout prášky na hubnutí, které předepíše lékař. Jejich nevýhodou jsou vedlejší účinky v podobě zvracení, závratí, průjmů apod.  Současně jsou také nákladné. Někdy lékaři mohou doporučit i operaci, pokud nadbytečná kila zatěžují organismus a jsou například příčinou onemocnění kloubů.

Konzultace diety a cvičení s lékařem je v případě morbidní obezity více než žádoucí. Lidé tak mohou předejít dalším zdravotním komplikacím nebo jo-jo efektu.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.