Pískavice řecké seno: Účinky

Téhle bylince se říká také senovka nebo kozí roh. Pískavice řecké seno je jednoletá bylina, která vykazuje léčivé účinky, jichž se v lidovém léčitelství využívá třeba při kašli, kožních potížích nebo onemocnění průjmem. Dnes se na ni podíváme podrobněji.

Napřed k samotnému názvu bylinky, jak už odkazuje, u pískavice se používá jako léčivá droga sušené seno, ačkoli i semena mají velký podíl účinných látek. Pískavici poznáte podle trojčetných listů a mírně větvené lodyhy. Květy mají pětizubý kalich a lehounce žlutou lodyhu. Bylinka kvete v červnu a v červenci. Pískavice kvete obvykle v průběhu června a července. Plody pískavice jsou tenké, až deseticentimetrové lusky, ve zraje až dvacet semen. Právě plody obsahují účinné látky a užívají se při léčbě různých onemocnění zevně i vnitřně.

Účinné látky pískavice řecké seno

Pískavice řecké seno obsahuje velké množství účinných a léčivých látek. Patří mezi ně například flavnoidy, hořčiny, lecitiny nebo silice. Slizové látky obsažené v této bylině změkčují kůži, proto se rostlina používá i při zevní aplikaci. Vnitřně zvyšuje pískavice průchodnost střev, váže na sebe cholesterol, a tak pomáhá bojovat i proti civilizačním chorobám.

Kašovitý obklad z pískavice pomáhá při léčbě bércových vředů nebo akné. Vnitřně užívané pískavice řecké seno zase povzbuzuje trávení, ulevuje při nadýmání nebo průjmech. Už po celé věky se používá jako ženské afrodiziakum.

Účinky pískavice na kůži

Pískavice řecké seno je velmi často užívá zevně. Kašovité obklady vytahují z ran hnis, změkčují zatvrdliny, využívají se při léčbě svalů, šlach a ke zmírnění otoků. Amidy kyseliny nikotinové pozitivně podporují hojivé procesy, podporují látkovou výměnu a průtoky krve vlásečnicemi. Prášek z pískavice stačí krátce povařit s vodou, přiložit na kůži a přeložit lněným plátnem.

Pískavice v homeopatikách

Léčivých účinků pískavice řecké seno se využívá i při výrobě homeopatik. K tomuto účelu se sbírají semena. Homeopatika se užívají vnitřně i zevně. Pomáhají především při léčbě cukrovky, posilují žaludek, podporují látkovou výměnu v těle. Podporují léčbu podlitin, zánětů nebo křečových žil.

Čaj a obklad z pískavice

  • Dvě lžičky nasekané pískavice přelijte šálkem studené  vody a nechte tři hodiny louhovat. Poté vše přiveďte k varu, krátce povařte a sceďte.
  • Obklad z pískavice – prášek smíchejte s vodou, přidejte kapku octa a přiveďte k varu. Uvařenou, ještě teplou kaši, přikládejte na zanícené místo, překryjte plátýnkem a nechte přiložené, dokud obklad nevychladne. Přikládejte třikrát denně.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.