Prášky na hubnutí: Ano, nebo ne?

Patříte těm, které příroda nevybavila zrovna dobrou genetickou výrobou? Je to u vás tak, že se jen podíváte na sklenku vody a přiberete rovnou celé kilo? Držíte různé diety a pořád se vám nedaří zhubnout? Pokukujete po práškách na hubnutí? A je to pro vás ta správná volba?

Módní diktát je jasný. Hubenost. Ať si koupíte časopis nebo zapnete televizi, všude na vás vykukují velmi štíhlé ženy. A vy se tak cítíte trochu nepatřičně. Vedle toho jsou v reklamních rubrikách vyfocené šťastné ženy, které už zhubly, a tak propagují zázračné pilulky na hubnutí. Je to lákavé. Jedla byste jako dosud a přitom byste hubla a byla štíhlá. Jenže tak to nefunguje a žádná zázračné prášky na hubnutí ještě nikdo nevynalezl. Jinak bychom už všichni byli štíhlí a jejich vynálezce nesmírně bohatý.

Prášky a doplňky na hubnutí

Přesto nechceme prášky a doplňky na hubnutí úplně zavrhovat. V jisté situaci mohou být podpůrným prostředkem, který vašemu tělu pomůže spalovat tuky a snižovat hmotnost. Bez vaší součinnosti a změny životního stylu ale nedosáhnete zázračných výsledků. To je třeba si přiznat.

Současně je třeba si uvědomit, jak prášky na hubnutí vlastně fungují. Některé omezují chuť k jídlu, takže vám mohou pomoci zvládnout chutě na sladké nebo tučné jídlo. Jiné zase brání vstřebávání tuků z potravy, což je při hubnutí žádoucí. Neznamená to ale, že se v tomto případě můžete cpát sladkým a tučným jako o život. Změna jídelníčku a pohyb jsou pro hubnutí zásadní. Na to musíte vždy pamatovat.

Pozor si také dávejte na rozdíl mezi prášky na hubnutí, které většinou nedostanete jinak než na předpis, a odlišujte je od doplňků na hubnutí. Ty jsou určené hlavně pro lidi, kteří se potýkají s obezitou, jež jim způsobuje zdravotní komplikace nebo je dokonce ohrožuje na životě. Jinou sortou jsou potravinové doplňky na hubnutí, které nezřídka nefungují a pouze z vaší kapsy vytáhnou peníze.

Jaké prášky na hubnutí existují?

 • ADIPEX – tyto pilulky na hubnutí omezují chuť k jídlu. Nicméně ho provází vedlejší účinky, jako je zvracení, závratě nebo nespavost. Nesmí ho užívat lidé s vysokým tlakem nebo srdečním onemocněním.
 • MERIDIA – také tyto prášky na hubnutí omezují chuť k jídlu, současně snižují cholesterol. K vedlejším účinkům patří zvracení, závratě nebo nespavost.
 • LINDAXA – obsahuje stejnou účinnou látku jako Meridia, takže působí obdobně. Bohužel i vedlejší účinky jsou podobné.
 • XENICAL – účinná látka u tohoto léku brání vstřebávání tuků z potravy. Nicméně ani v tomto případě se nevyhnete vedlejším účinkům. Patří k nim průjmy nebo bolesti břicha.
 • ALLI – obsahuje stejnou účinnou látku jako XENICAL, proto má obdobné účinky, stejně jako vedlejší projevy.

Skutečně nezhubnete bez prášků?

Psychika je mocná. Řada civilizačních nemocí, ke kterým obezita bezesporu patří, má svoji příčinu v emocionální a psychické rovině. Lidé, kterým se podařilo úspěšně zhubnout, často říkají, že psychika u nich sehrála důležitou roli a prostě se to neobešlo bez pevné vůle, ale i sebelásky. Pokud o hubnutí přemýšlíte, nebo ho zkoušíte už po několikáté, je možná na čase konečně se zamyslet nad tím, jak k sobě přistupujete.

Současně jsme si zvykli na to léčit vše pilulkou. Je tak snadné vzít si prášek, zapít ho a čekat, zatímco dál pokračujeme ve svém životném stylu. Jenže jak jsme říkali už úvodem, bez naší součinnosti nebude žádný prášek na hubnutí účinný. Jak tedy opravdu zhubnout?

 • Rozhodněte se, že zhubnout opravdu chcete. Vizualizujte si své racionálně stanovené cíle. Hubněte postupně, pomalu, udržitelně.
 • Změňte svůj jídelníček. Nemusíte se omezovat jen na „zrní a zeleninu“. Začněte tím, že vynecháte tučné a průmyslové potraviny. Místo nich si dejte celozrnné pečivo, salát si dobře ochuťte. Zdravé jídlo vám musí chutnat.
 • Jezte menší porce, ale pravidelně. To nastartuje váš organismus a metabolismus začne konečně správně pracovat.
 • Pijte čistou pramenitou vodu. Limonády a alkohol ze svého života vyřaďte.
 • Hýbejte se. Místo výtahu schody. Místo MHD kolo nebo chůze. Každý den můžete ujít zase o kousek víc.
 • Spěte, jak potřebujete. Když jste nevyspalí, přirozeně máte chuť na nezdravé jídlo. Spánek je zázračný.
 • Myslete pozitivně. Mějte se rádi. Za každý dílčí úspěch se pochvalte.

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.