Překyselení organismu: Příznaky, jídelníček a léčba

Maso, mléčné výrobky, uzeniny, sladkosti a káva. K tomu ještě stres a nesprávné dýchání. Jestliže i vy máte špatnou životosprávu, zaděláváte si na překyselení organismu. Tzv. acidóza přitom může podle zastánců alternativní medicíny za řadu civilizačních chorob, rakovinu nevyjímaje. Jaké jsou příznaky překyselení organismu a jak s ním bojovat?

Současný životní styl je pro naše tělo náročný. Spoustu hodin trávíme u televize nebo obrazovkami počítačů, nehýbáme se a k tomu se ládujeme cukrovinkami a jídlem z fastfoodů. Člověk nemusí být lékař nebo výživový poradce, aby pochopil, že si zadělává na obezitu, srdeční nebo cévní choroby. Stačí přitom málo – změnit jídelníček a více se hýbat na čerstvém vzduchu. To je prevence celé řady civilizačních nemocí, překyselení organismu nevyjímaje.

Jak poznat překyselení organismu

Zastánci alternativní medicíny aktuálně hovoří především o překyselení organismu, které je podle nich příčinou zvýšené až chronické únavy, alergií, astmatu, obezity, depresí nebo dokonce rakoviny. Na druhé straně stojí lékaři, kteří poukazují na to, že neexistují žádné relevantní studie, jež by potvrdily domnělou zvýšenou kyselost organismu a vznik nemocí. Navíc říkají, že optimální pH v těle je přirozeně mírně kyselé (konkrétně 7,3) a podléhá jen velmi jemným výkyvům, protože pokud by kleslo na 7, ocitl by se člověk v ohrožení života.

Příznaky překyselení organismu

  • Únava
  • Ospalost
  • Obezita
  • Alergie

Poznat překyselení organismu z pouhých příznaků, které nejsou nijak konkrétní (unavený je občas každý z nás a alergie trápí v současné době také značnou část populace), je těžké. Jestliže vás zajímá, jak jste na tom s pH vy a zda je u vás zvýšená kyselost organismu, můžete to velmi snadno zjistit. Stačí zajít do lékárny a zeptat se na lakmusové papírky. Ty pak ponořte do vaší moči a ihned zjistíte, zda je vás organismus překyselený.

Co způsobuje překyselení organismu

  • Špatná skladba jídelníčku – především pak konzumace kávy, alkoholu, cukru, sladkostí, uzenin, nadměrná konzumace masa a mléčných výrobků. Nevhodné jsou také průmyslově zpracované potraviny a polotovary.
  • Stres – neustálé napětí, zloba, neschopnost zastavit se, relaxovat a radovat se ze života.
  • Nesprávné dýchání – velmi mělké a nedostatečné dýchání je podle některých zastánců alternativní medicíny problémem naší doby.

Jídelníček na odkyselení organismu

Při léčbě překyseleného organismu je třeba vyřadit z jídelníčku nevhodné potraviny (tučné jídlo, sladkosti, káva, alkohol, uzeniny, omezit konzumaci masa a mléčných výrobků). Logicky je třeba nahradit je potravinami zásadotvornými, které mají údajně schopnost pH v těle vyrovnávat.

Jde o ovoce a zeleninu, celozrnné pečivo, luštěniny, pohanku, jáhly, dovolen je občas bílý jogurt nebo kefír, čas od času si můžeme dopřát tvrdý sýr nebo vejce (ty jsou ale považované za kyselinotvorné), z tuků pak především olivový nebo jiný kvalitní rostlinný olej.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.