Překyselení žaludku

Cítíte se neustále unavení, i když si dopřáváte dostatek spánku? Nemůžete zhubnout, přestože držíte dietu a trápíte se v posilovně? Trápí vás zažívací potíže nebo pálení žáhy? To jsou jen některé z příznaků překyselení žaludku, které může vést až k rozvoji některých vážných chorob.

Asi nepřekvapí, že hlavní příčina překyselení žaludku tkví v naší životosprávě, konkrétně pak v nevhodném stravování. Nevhodný jídelníček, který vede k překyselení žaludku, zpravidla obsahuje nadměrné množství masa a mléčných výrobků, uzeniny, sladkosti, jídla z fastfoodu, kávu, alkohol. Když k tomu připočítáme ještě stres a málo pohybu na čerstvém vzduchu, nemůžeme se divit, že má náš žaludek problémy s překyselením.

Pálení žáhy – důkaz překyseleného žaludku

K jednomu z hlavních příznaků překyseleného žaludku patří pálení žáhy. Je snadné v takovém případě podlehnout reklamám a spolknout jednu pilulku, která vám uleví. Jenže to pochopitelně neřeší příčinu překyseleného žaludku jako takovou.

Pokud toužíte po rychlé úlevě od překyseleného žaludku, resp. od pálení žáhy, sáhněte po osvědčených babských radách – ulevit vám může

 • miska kysaného zelí
 • šťáva ze syrových brambor
 • kousek celeru
 • šťáva z aloe vera
 • studené mléko nebo kysaná smetana
 • anýzový nebo fenyklový čaj

Jak vyléčit překyselený žaludek

A když se vám uleví, je třeba začít přemýšlet nad tím, jak se překyseleného žaludku a vůbec projevů s tím spojených zbavit. Na každého mohou konkrétní jídla působit jinak, ale určitě už jste vysledovali, která z nich vám dělají dobře a která naopak kyselost žaludku zvyšují. Jde zejména o sladkosti, alkohol, kávu, tučné a smažené pokrmy, sladké limonády nebo džusy.

Při léčbě překyseleného žaludku je třeba vyhnout se těmto potravinám, které konec konců nejsou vůbec zdravé. Naopak do svého jídelníčku, který vám pomůže vyléčit překyselený organismus, zařaďte více ovoce a zeleniny, dopřávejte si luštěniny, kávu nahraďte zeleným čajem, jezte celozrnné pečivo a z mléčných výrobků dejte přednost zejména těm zakysaným.

Zbavte se stresu a pijte

Součástí léčby by mělo také být vyhýbání se stresu a pohyb na čerstvém vzduchu. Myslete také na dostatečný příjem tekutin, zejména pak čisté pramenité vody. Nevhodná je bublinková voda, džusy a sladké nápoje. Z bylinkových čajů zmírní projevy kyselého žaludku fenyklový nebo anýzový čaj.

A co vám veškeré snažení přinese? Celkově se brzy začnete cítit lépe, kyselost žaludku se sníží a vy se zbavíte nejen nežádoucích projevů, ale také snížíte riziko rozvoje civilizačních chorob, které s překyselením souvisí.

Ukázkový jídelníček proti překyselení žaludku

 • Snídaně: Dva plátky celozrnného chleba lehce potřeného žervé, banán. K pití zelený čaj.
 • Svačina: Zakysaný mléčný nápoj.
 • Oběd: Jáhlové rizoto, zelný salát. K pití fenyklový čaj.
 • Svačina: Mrkev.
 • Večeře: Mix listových salátů s tuňákem. Celozrnná bageta. K pití fenyklový čaj.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.