Rakytníkový olej a jeho použití

Žijete zdravě a zajímáte se, jaké potraviny nebo doplňky stravy ještě zařadit do jídelníčku? Jako skvělá prevence je doporučovaný rakytníkový olej. Ten v sobě koncentruje různé zdraví prospěšné látky, jako je například vitamín E nebo omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Zkusíte ho také? Jaké je jeho použití a účinky?

Hlavní účinky rakytníkového oleje

Rakytníkový olej se získává z oranžových plodů rakytníků. Těmto plodům se tak přezdívá citrony severu, protože rakytník roste především v severní části Evropy a na Sibiři a obsahuje hodně vitamínu C. Z toho důvodu je vhodný například pro posílení imunity a obranyschopnosti organismus. Rakytník a rakytníkový olej má ale i řadu dalších účinků.

  • Pomáhá jako prevence řady civilizačních chorob a nemocí, jako je například vysoký krevní tlak, mrtvice, vysoký cholesterol, infarkt, kornatění tepen.
  • Posiluje imunitu a zvyšuje odolnost organismu vůči chřipkám, nachlazení, ale i dalším nemocem.
  • Pomáhá předcházet žaludečním chorobám, jako jsou vředy, zánět žaludku.
  • Napomáhá regeneraci pokožky, udržuje mladistvý vzhled kůže, léčí popraskané koutky úst a suché rty.
  • Doporučovaný je i v případě zánětu močových cest, a to jako prevence i léčba.

Zázračný rakytníkový olej

Z plodů rakytníku se lisuje rakytníkový olej, který v sobě koncentruje to nejcennější. Olej má tmavě oranžovou barvu (samotné plody rakytníku jsou také oranžové). Důležité je zmínit, že olej se z plodů rakytníku lisuje za studena, takže si zachovává všechny zdraví prospěšné látky.

V rakytníkovém oleji jsou vitamíny A, vitamíny skupiny B, vitamíny K, E nebo C. Kromě toho obsahuje také kyselinu listovou, třísloviny a minerální soli. Do oleje z rakytníku se také vešly esenciální nenasycené mastné kyseliny 3, 6 a 9. Dokonce obsahuje i poměrně ojedinělou omea 7 mastnou kyselinu.

Rakytníkový olej pro omlazení

Olej z rakytníku má celou řadu pozitivních účinků. Mimo jiné díky svému obsahu vitamínu E, který je označovaný za vitamín mládí, regeneruje pokožku a působí jako stimulátor, který ji vrací zdraví a pružnost. To je ale jen jedna z možností použití rakytníkového oleje. Do jídelníčku rakytníkový oleje zařaďte také jako prevenci zmiňovaných civilizačních chorob a pro celkové posílení organismu.

Jak používat rakytníkový olej?

Rakytníkový olej je vhodný pro vnitřní i vnější použití. Zakápnout jím můžete například saláty, lze ho přidat do snídaňových kaší nebo ho prostě denně spolknout lžičku jako prevenci. Při zevním použití si můžete rakytníkovým olejem potírat pleť nebo pokožku, kterou až zázračně regeneruje.

I u rakytníkového oleje si dejte pozor na dávkování. Dospělí by měli za den užívat maximálně jednu lžičku během jídla, což je asi 5 ml. Rakytníkovému oleji by se měly vyhnout těhotné a kojící ženy a děti do tří let.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.