Ricinový olej a jeho účinky

Ricinový olej patří mezi rostlinné oleje. Dnes se využívá především v kosmetice, ale své uplatnění nachází i v potravinářství. Ricinovému oleji je připisována celá řada blahodárných účinků. Například posiluje vlasy, nehty nebo řasy. A kdo z nás by nechtěl být krásný? Podívejme se proto na účinky ricinového oleje podrobněji!

Ricinový olej se lisuje ze semen rostliny skočce obecného, kterému se lidově říká také Kristova ruka. Už tento název odkazuje k téměř zázračným účinkům tohoto rostlinného oleje. Samozřejmě, rostlina i olej jsou známé po celá staletí, ale ricinový olej se stal velkým hitem několika posledních let.

Když si prohlédnete ricinový olej, zjistíte, že má světle žlutavou barvu. Je bez chuti a bez vůně, což se v případě kosmetického nebo potravinářského průmyslu hodí, protože neruší ostatní vůně a chutě. Tento olej obsahuje ricinoolejovou kyselinu, která mu propůjčuje specifické vlastnosti – jsou to především silné hojivé účinky. I přesto není ricinový olej možné používat vždy a všude. Může pomoci při různých kosmetických potížích, ale je třeba užívat ho obezřetně.

Účinky ricinového oleje v kosmetice

Velké využití nachází ricinový olej především v kosmetice. Pomáhá zejména suché, citlivé a poškozené pokožce, kterou pomáhá regenerovat. Ricinový olej vrací pokožce hydrataci a vlhkost, promašťuje ji a zvláčňuje. Využívá se také k regeneraci jizev.

Ukázalo se, že ricinový olej napomáhá i vyhlazení vrásek, pleti vrací svěžest, prokrvuje ji a pokožku vyhlazuje. Ricinový olej je velmi hustý, proto ho můžete smíchat i s jiným olejem nebo přidat pár kapek éterického oleje a připravit si vlastní protivráskovou kúru.

Ricinový olej pro krásné obočí a řasy

Každá žena si přeje mít krásné, dlouhé a husté řasy. Pro takový efekt se doporučuje opět ricinový olej. Stačí řasy tímto olejem potírat (pomocí vatové tyčinky), nebo si koupit speciální ricinovou kúru na řasy. Také některé řasenky obsahují ricinový olej. Pozor si dávejte na to, aby se vám olej nedostal do očí.

Aktuálním trendem je husté obočí. Jenže, co když jste si ho trhala a teď vám neroste? Husté a zdravé obočí podpoří opět ricinový olej. Potírejte si ho na místech, kde chcete, aby vám vyrostlo. Podobně můžete posílit i vlasy. Ricinový olej si vmasírujte do konečků vlasů, nebo přímo do pokožky a rozčesejte po celé délce vlasů. Nechte několik minut působit a potom důkladně umyjte.

S ricinovým olejem opatrně!

Ačkoli to vypadá, že ricinový olej je takový malý kosmetický zázrak, užívejte ho opatrně. Zejména pokud máte citlivou pokožku, přesvědčte se, že vaši kůži nepodráždí. Testy také ukázaly, že ricinový olej podporuje rychlé vstřebávání dalších látek obsažených v kosmetickém přípravku. To může být u přírodních produktů výhodou, u těch ostatních i nevýhodou.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.