Růstový hormon: Jak podpořit zdravý růst dětí?

Když děti rostou, je radost sledovat je. Jenže někdy se růst zpomaluje nebo se dokonce zastaví. V takovém případě většinou správně nepracuje žláza produkující růstový hormon. Jak tento stav poznat a předcházet mu? Za co je růstový hormon zodpovědný? A jak zdravý růst podpořit?

Lidské tělo je důmyslný mechanismu, jehož klíčovou součástí jsou hormony. Ty ovlivňují celou řadu pochodů v organismu. Jedním z nich je právě růst. Ten neprobíhá sám od sebe, ale je podněcován růstovým hormonem, kterému se jinak říká také somatotropní hormon a někdy je označován zkratkou STH.

Jak a kde vzniká růstový hormon

Z chemického hlediska je růstový hormon protein s nízkou molekulovou hmotností, který je tvořen aminokyselinami. Somatotropní hormon vzniká v buňkách adenohypofýzy neboli podvěsku mozkového. Asi 70 procent růstového hormonu je uvolňováno během spánku. Sekrece růstového hormonu je řízena z hypotalamu a kromě toho se na produkci hormonu podílejí i další vlivy. Tlumivý účinek na produkci růstového hormonu mají například hyperglykémie nebo chlad.

Jak působí růstový hormon

Už víme, že somatotropní hormon je důležitý pro správný růst a vývoj organismu. Růstový hormon totiž podporuje přenos aminokyselin do buněk a pozitivně ovlivňuje vznik bílkovin, které jsou důležitou stavební součástí organismu. Somatotropní hormon také působí na játra, ledviny a kosti (podporuje jejich růst do délky i šířky).

Poruchy tvorby somatotropního hormonu

Přiměřený podíl růstového hormonu v těle ovlivňuje zdravý růst dětí. Nadbytek somatotropního hormonu způsobuje tzv. gigantismus, zatímco nedostatek STH vede k tzv. nanismu. Menší vzrůst není jediným výsledkem nedostatku růstového hormonu, ale v dospělosti se tento jev může projevit také snížením imunity.

Důležité je podotknout, že poruchy růstu se mohou objevit i za situace, kdy je růstového hormonu v těle dostatek, ale nedostatkem růstového hormonu tělo na stimulaci STH nereaguje. Růst kromě toho mohou ovlivnit i některá dlouhodobá onemocnění. Protože příčin poruch růstu může být celá řada (nejen nedostatek růstového hormonu), je nutné před zahájením léčby provést celou řadu vyšetření a přesně identifikovat příčinu.

Jak se léčí poruchy růstu

Pokud je porucha růstu způsobena, léčí se nejčastěji tak, že je do těla vpichována látka Norditropin Simplexx. Součástí léčby je i pravidelná kontrola, přeměřování nebo vážení jedince.

Při léčbě poruchy růstu je důležité včasné zahájení, které ovlivňuje její úspěšnost (to znamená schopnost dětí dorůst do běžné velikosti. Pokud by léčba neprobíhala, dorostly by děti do velikosti mezi 110 až 140 cm.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.