Šalvěj a její účinky

Šalvěj je nádherná rostlina, která má mezi ostatními bylinami výsadní postavení. Jedno rčení říká: „Proč by měl člověk zemřít, když na zahradě roste šalvěj?“ Lidové léčitelství přisuzuje šalvěji až zázračné účinky. Známá je především jako kloktadlo, ale využít ji můžeme pro léčení i jiných neduhů, než je bolest v krku.

Šalvěj je uctívána mnoha přírodním národy. Například indiáni tuto bylinu považují za posvátnou a přisuzují ji silné očišťující účinky. Používali ji na tzv. vykuřování, které zbavuje člověka nebo místo negativních energií. Využívala se také v potní chýši (mj. jiné podporuje pocení). Šalvěj má svoje výsadní zastoupení i ve starých bylinkářských knihách a v lidovém léčitelství. Už samotný název šalvěje odkazuje k jejím mocným účinkům – vychází z latinského slova „salvare“, které můžeme přeložit jako „spasit“ nebo „vyléčit“. Lidově se šalvěji říká také babské ucho.

Pěstování a sběr šalvěje

Šalvěj lékařská k nám přišla z jižní Evropy a pěstuje se v bylinkových zahradách. Listy šalvěje mají stříbřitý povlak a za slunného počasí z nich můžeme cítit trochu nahořklou vůni. Šalvěj má krásné fialové květy. Kvete nejčastěji v průběhu léta. Nejlepší doba na sběr šalvěje (sbírají se listy) je ještě před rozkvětem, tedy v průběhu května nebo června. Listy sbírejte za suchého a slunného počasí, kdy obsahují nejvíce éterických olejů. Šalvěj sušte ve stínu, například na půdě.

Léčivé látky v šalvěji

Šalvěj obsahuje řadu léčivých silic, které mají protizánětlivé účinky, jsou to například salviol, cineol a thujon. Z tříslovin obsahuje šalvěj hořčiny, saponiny nebo glykosidy. Najdeme v ní také vitamín C. Šalvěj dezinfikuje a stahuje. Těchto účinků se užívá zevně i vnitřně.

Šalvějový čaj a jeho účinky

Ze šalvějových listů, sušených i čerstvých, si můžete připravit čaj, který má mimořádné účinky na organismus. Celkově posiluje tělo a napomáhá nočnímu pocení. Šalvěji je rovněž připisována moc odstranit nemoci, které jsou spojovány se slabostí a nočním pocením. Šalvěj dobře působí i při nemocech jater nebo nadýmání, pročišťuje krev, odvádí z těla hleny, povzbuzuje chuť k jídlu. Pozor, s pitím šalvěje to nepřehánějte! Dopřejte si jen dva šálky denně a nikdy ji neužívejte dlouhodobě v kuse.

  • Čaj ze šalvěje připravíte tak, že čajovou lžičku koření zalijete čtvrt litrem vroucí vody a krátce vylouhujete.

Kloktání šalvěje

Silný odvar ze šalvěje se doporučuje při bolestech v krku, zánětech mandlí nebo ústní dutiny. Včasné a pravidelné užívání kloktadla ze šalvěje by v mnoha případech mohlo zabránit odstranění mandlí. Šalvějový odvar je vhodný užívat i při krvácení dásní a začínající paradontóze.

Zevní užití šalvěje

Ze šalvěje si můžete připravit skvělou koupel. Dvě vrchovaté hrsti byliny vložte na noc do studené vody. Nechte louhovat. Druhý den krátce povařte, sceďte a přilijte do koupele.

Šalvěj jako koření

Nezapomeňte, že šalvěj je také výborné koření! Používá se především při přípravě masitých pokrmů, podobně jako například tymián. Šalvěj můžete přidat také do zeleninových pokrmů a omáček.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.