Strava podle krevních skupin: Správné stravování

Když lékař zjišťuje, zda je v našem těle něco v nepořádku, vezme nám zpravidla krev. Ta představuje velmi vzácnou tekutinu, bez které by naše tělo nefungovalo. Ke klíčovým funkcím krve patří přenos dýchacích plynů a živin. Podle krevních skupin se dokonce určuje, jaká strava je pro nás vhodná.

Krev je životadárné médium – ačkoli je na první pohled stejná, její složení prozradí hodně. Například zvýšený počet bílých krvinek může znamenat, že se naše tělo potýká s infekcí. Lékařská věda rozlišuje několik krevních skupin, což je klíčové především při transplantaci.

Typy krevních skupin

Krevní skupiny charakterizují vlastnosti červených krvinek, které se odvíjí od tzv. antigenů na buněčných membránách, jež jsou tvořeny sacharidy a bílkovinami. Existují tyto typy krevních skupin:

  • A
  • B
  • AB
  • 0

K nejčastějším krevním skupinám v tuzemsku patří A a 0, která je zároveň nejrozšířenější krevní skupinou na světě. Nejvzácnější je naopak krevní skupina AB.

Krevní skupiny a strava

Každý z nás má jiné chutě, jinak stavěné trávení a co jednomu udělá dobře, to druhému může způsobit zažívací potíže. Stravování podle krevních skupin vychází právě z předpokladu, že pro konkrétní krevní skupinu se hodí více určitý typ stravy, zatímco pro jinou nikoli. Tohoto principu se používá i při dietě.

Podle některých názorů ovlivňuje krevní skupina i to, jak odolní jsme vůči určitým typům nemocí. Krevní skupina B bývá považována za silnou, protože lidé s tímto typem krve prý lépe odolávají závažným nemocem. Krev obdařená různými antigeny totiž různě reaguje na cizorodé látky.

Zcela přirozenou reakcí těla na cizí antigen je tvorba protilátek. A když se protilátka střetne s cizorodou látkou, dojde k tzv. aglutinaci neboli shlukování, což usnadňuje odstranění cizorodých látek. Vědci zjistili, že také na některé potraviny reaguje tělo jako na cizorodé látky, zatímco na ostatní ne. A tyto potraviny se liší v rámci jednotlivých krevních skupin. Jinak řečeno, zatímco pro krevní skupinu B jsou optimální stravou živočišné bílkoviny (maso, vejce apod.), pro skupinu A je maso spíše nevhodné.

Rozdělení stravy dle krevní skupiny

Krevní skupina A – vegetariáni

Lidem s krevní skupinou A vyhovuje zejména zelenina, která není tepelně upravována. Vyhnout by se měli masu – potřebné bílkoviny lze doplnit z luštěnin. Omezení masa by mělo u lidí s krevní skupinou A přispět k upravení váhy, protože jsou to právě živočišné bílkoviny, které jsou v tomto případě ukládány v podobě tukových zásob.

  • Co jíst? – zelenina a ovoce v syrovém stavu, luštěniny, obiloviny, z mléčných výrobků pouze kysané, maso bílé (nejlépe rybí).

Krevní skupina B – masožravci

Pokud chtějí lidé s krevní skupinou B zhubnout, měli by vynechat luštěniny a některé obiloviny, protože jsou to právě ony, které tvoří tukové zásoby. Naopak jim vyhovuje zelenina, maso a mléčné výrobky.

  •  Co jíst? – zelenina a ovoce v syrovém stavu, bílé i červené maso (libové), vejce a mléčné výrobky. Omezit luštěniny i některé obiloviny (pšenice a žito). Z obilnin je vhodná rýže nebo oves.

Krevní skupina 0 – bez chleba bude lépe

Lidem s krevní skupinou 0 nedělají obecně příliš dobře obiloviny a luštěniny, proto je vhodné je omezit. Naopak velmi dobře tráví maso, vejce a mléčné výrobky.

  • Co jíst? – zelenina a ovoce, maso, vejce, mléčné výrobky. Vyhýbat se luštěninám a obilovinám.

Krevní skupina AB – kombinace

U lidí, kteří mají krevní skupinu AB, se obecně doporučuje vyhýbat se potravinám, které nejsou vhodné pro skupinu A i B. Zároveň však také těží z toho, že může kombinovat potraviny vhodné pro obě skupiny.

  • Co jíst? – zelenina a ovoce, maso i vybrané mléčné výrobky, luštěniny, obiloviny. Při redukci váhy jsou vhodné mořské plody, tofu nebo některé mléčné výrobky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.