Topinambury: co to je a léčivé účinky

Jsou znovu objevenou plodinou a jsou považované za super potravinu. Topinambury jsou plné vlákniny, minerálů a vitamínů. Jaké léčivé účinky mají? A proč je zařadit do jídelníčku?

Topinambury pochází ze Severní Ameriky a do Evropy se dostaly v 17. století, následně se rozšířily a byly hojně využívány, než je – podobně jako batáty – předčily brambory, které velmi dobře známe.

Co jsou topinambury?

Podobně jako brambory jsou i topinambury hlízovitou rostlinou. Dorůstají až do výšky tří metrů, pokud k tomu mají vhodné podmínky. Topinambury mají ale odlišnou chuť než brambory, jsou nasládlé, takže se jim přezdívá sladké brambory. Dříve se jim říkalo také židovské brambory.

Hlízy topinambur obsahují asi 80 procent vody, potom v nich najdeme látku inulin, něco málo bílkovin a nepatrně tuků. Obsahují vysoký podíl vlákniny, esenciální aminokyseliny, vitaminy (A, B, C, D), minerální látky, zejména draslík, vápník, hořčík a fosfor.

Léčivé účinky topinambur

O topinamburech se říká, že jsou super potravinou, kterou jsme ve 21. století znovu objevili, a pokud se o zdravý životní styl zajímáte a rádi jíte vyváženě, měli byste topinambury čas od času do svého jídelníčku zařadit.  Důvodem jsou i jejich léčivé účinky.

Topinambury příznivě působí při celé řadě civilizačních nemocí, jako je cukrovka nebo revmatismus, pomáhají také bojovat s otoky. Protože obsahují inulin, cukr vhodný pro diabetiky, doporučují se při dietě při cukrovce. Pomáhají snižovat nejen hladinu krevního cukru, ale také cholesterol v krvi, regulují krevní tlak, působí antistresově, mají detoxikační účinky a posilují játra a ledviny.

Hlízy topinamburů plné inulinu

V souvislosti s topinambury je zdůrazňován především inulin, který v zažívání působí jako vláknina a současně pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Proto je vhodný pro diabetiky nebo pro lidi s onemocněním slinivky břišní. Topinambury současně působí dobře na trávení a žaludek, zmírňují žlučové koliky a dokonce jsou doporučovány také astmatikům.

Stejně jako jiné potraviny nejsou topinambury samospasitelné. Důležitý je zdravý životní styl obecně, vyvážený jídelníček, pravidelný pohyb. Topinambury tedy nejsou léčivou rostlinou, ale spíše dietní potravinou.

Výtečná polévka z topinamburu

Topinambury jsou výbornou zeleninou pro vydatnou zimní polévku.

Potřebovat budete:

  • 5 středně velkých topinambur
  • Cibuli
  • Mrkev, petržel, kousek celeru
  • Olej
  • Česnek
  • Sůl, pepř
  • Pažitku nebo petržel

Postup: Cibulku nasekejte najemno a osmažte na oleji. Přidejte nastrouhanou kořenovou zeleninu a na kostky pokrájené topinambury. Zalijte vodou a vařte doměkka. Dochuťte prolisovaným česnekem. Osolte, opepřete, rozmixujte a na talíři zdobte nasekanou natí.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.