Výživa kojenců a strava batolat

Končíte s kojením miminka a přemýšlíte, čím nahradit mléko? Kdy můžete začít s podáváním příkrmů a z čeho je vyrobíte? Výživa kojenců a batolat není žádná alchymie. Stačí dodržovat pár základních zásad.

S podáváním příkrmů začněte při výživě kojenců v závislosti na tom, zda dítě plně kojíte nebo je již na umělé výživě. V prvním případě můžete příkrmy podávat od 6. měsíce, v případě, že je dítě na umělé výživě, již od 4. měsíce. Nejprve si nastudujte recepty na přípravu zeleninových a masozeleninových příkrmů, později přidejte ovocné.

Výživa kojenců – příprava příkrmů

Při výživě kojenců a batolat zpočátku připravujte pyré nejlépe jen z jednoho druhu zeleniny, abyste rozpoznala případné negativní reakce organismu na jednotlivé druhy potravin. Po vyzkoušení více druhů zeleniny můžete začít jednotlivé druhy kombinovat (např. mrkev a brambor). Až poté začněte připravovat ovocné příkrmy.

Pro přípravu zeleninových příkrmů je vhodná mrkev, brambor, cuketa, špenát, dýně či brokolice. Obvykle tím při výživě kojenců nahrazujeme polední dávku mléka. Zeleninu podávejte dítěti vařenou, mixovanou a lžičkou. Pokrm nesolte ani neslaďte. První den podejte 1-2 lžičky a doplňte plnou dávkou mléka. Další dny postupně přidávejte na lžičkách, až takto nahradíte celou polední dávku mléka.

Dále začněte stravu doplňovat příkrmem obsahujícím vařené maso – drůbeží, králičí, telecí či krůtí. Výživa kojenců a batolat by měla v této fázi zahrnovat již také 1x týdně vařený slepičí žloutek. Pokračujte nadále v kojení (případně přejděte na pokračovací mléko, je-li dítě na umělé výživě) a další měsíc nahraďte druhou mléčnou dávku ovocno-mléčným příkrmem, obvykle jako dopolední či odpolední svačinu. Nejlépe se na to hodí jablka, hrušky, banány nebo meruňky.

Přidávání potravin do výživy kojenců a batolat

Nejdříve po 7. měsíci věku můžete do výživy kojence zařadit pečivo, obilné kaše s lepkem – pšeničné, žitné (do konce 6. měsíce podávejte jen kaše bezlepkové – kukuřičné, jáhlové či rýžové). Přidat můžete piškoty, vločky. Kolem 8. měsíce lze začít miminku podávat tvrdé sýry a žervé. Výživu kojenců již v tomto období nemusíte mixovat, ale stačí ji rozmačkat, propasírovat případně kouskovat – dítě má už první zoubky, takže si se stravou poradí.

Od jednoho roku věku můžete dítěti postupně přidávat do stravy další potraviny, jako například kakao, krupicovou kaši nebo med. Pokrmy nadále nesolíme, nekořeníme. Kvůli prevenci zubního kazu je také dobré nepřislazovat čaj ani další potraviny jako ovoce a vynechat příliš sladké nápoje a cukrovinky. Do tří let věku bychom do výživy kojenců a batolat neměli zařazovat kravské mléko, tvaroh ani ryby – v tomto ohledu se však názory různí.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.