Zelený ječmen a jeho účinky

Zelený ječmen je už dlouho považován za superpotravinu. Je doporučován jako samostatný nápoj, používá se do oblíbených smoothies, dostanete ho v prášku i v kapslích. Proč byste měli zelený ječmen užívat? Jaké jsou jeho blahodárné účinky?

Něco tak obyčejného jako je ječmen, říkáte si. Když si vybavíte mladý ječmen na polích, určitě vás zaujme sytá zelená barva, která evokuje svěžest, mládí, zdraví. Právě takové jsou i účinky mladého zeleného ječmene.

Mladý ječmen a účinné látky

Mladý ječmen se sklízí ještě před tím, než dozraje, zhruba ve velikosti kolem 25 cm. V tuto chvíli má totiž nejvíce živin, prospěšných látek a energie. Po sklizení se zpracovává nejčastěji do prášku, který si doma můžete rozmíchat na nápoj.

Ječmen bezesporu patří mezi tzv. superpotraviny. Obsahuje celkem 18 aminokyselin, z toho 8 esenciálních. Jak určitě víte, aminokyseliny jsou klíčovým stavebním prvkem bílkovin, které tvoří naše buňky. Proto pomáhají tělo regenerovat a podporují jeho správné fungování.

Zelený ječmen obsahuje také hojné množství chlorofylu, který je zase důležitý pro stavbu červených krvinek, zabraňuje vstřebávání karcinogenních látek a pročišťuje krev. Současně zelený ječmen pomáhá udržovat správné pH v těle. Obsahuje totiž řadu alkalických látek, jako je třeba draslík, hořčík, vápník nebo hořčík.

Účinky zeleného ječmene

Není divu, že mladý zelený ječmen má s ohledem na obsah celé řady účinných látek prospěšný vliv na náš organismus. Tady jsou hlavní zdraví prospěšné účinky zeleného ječmene.

  • Posiluje obranyschopnost organismu
  • Pomáhá při detoxikaci těla (je vhodný jako součást jarní očistné kúry)
  • Působí jako antioxidant, pomáhá tělo zbavit toxinů
  • Doporučuje se jako prevence proti civilizačním chorobám (onemocnění cév, srdce, cukrovka, rakovina)
  • Osvěžuje a omlazuje organismu
  • Pomáhá při únavě
  • Napomáhá léčbě neplodnosti
  • Zlepšuje stav pokožky, pleti a vlasů
  • Je vhodný při boji s depresemi

Jak užívat zelený ječmen

Mladý zelený ječmen přináší tolik pozitivních účinků, že stojí za zkoušku. Zakoupíte ho dnes snad v každé racionální výživě. Optimální je dopřát si nápoj jednou denně, nejlépe hned ráno asi půl hodiny před jídlem.

Prášek ze zeleného ječmene stačí rozmíchat ve vlažné vodě a vypít. Připomínat vám bude možná zeleninový džus. Pokud vám bude chuť zeleného ječmene nepříjemná, můžete si prášek přidat do smoothies nebo ho zalít oblíbeným stoprocentním džusem.

Nápoj z mladého ječmene si ale můžete dopřát i večer, kdy vám pomůže zajistit dobrý a kvalitní spánek. Ovšem pozor, na někoho může nápoj ze zeleného ječmene naopak působit budivě, podobně jako káva totiž pomáhá rozproudit krev.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.